Sociálna ekonomika a podnikanie

Sociálna ekonomika pozostáva z organizácií, ako sú družstvá, vzájomné spoločnosti, združenia, nadácie a sociálne podniky, okrem iných foriem, ktoré môžu byť špecifické pre každú krajinu, ktorých cieľom je sociálny cieľ na úkor kapitálu so zameraním na nadradenosť ľudí. Takéto podniky oceňujú demokratickú správu vecí verejných, solidaritu a opätovné investovanie väčšiny ziskov, aby prispeli k dosiahnutiu cieľov trvalo udržateľného rozvoja (Social Economy Europe, 2021).

Sociálne podniky sú hnacou silou sociálnej inovácie prostredníctvom ich zapojenia do sociálnej súdržnosti, regionálneho rozvoja a rozvoja vidieka, ochrany životného prostredia, ochrany spotrebiteľa, poľnohospodárstva, rozvoja tretích krajín a sociálneho zabezpečenia, pričom zároveň prispievajú k zamestnanosti EÚ (Európska komisia, 2020). Podnikanie poskytuje príležitosti, ako aj relevantnú hodnotu vo forme finančných, kultúrnych alebo sociálnych zdrojov (Európska komisia, 2021).

Zdroje
Social Economy Europe, Európska komisia

Projekt

Sensenet

Sieť udržateľnosti sociálnych podnikov

Popis projektu

Projekt SENSENET je zameraný na vytvorenie modelu vzdelávacej siete na podporu SEE (podniky sociálnej ekonomiky) a SEO (organizácie sociálnej ekonomiky), manažérov a ľudských zdrojov, ktorí čelia výzvam pri riešení náboru, prijímania a udržania zraniteľných ľudí, najmä ľudí so zdravotným postihnutím. Projekt bude špecificky zameraný na zvýšenie povedomia o sociálnej ekonomike a jej význame ako motora sociálnych inovácií.

Na druhej strane bude projekt SENSENET zbierať údaje a informácie o manažmente diverzity v sociálnej ekonomike v rôznych európskych krajinách a výmene osvedčených postupov, definujúcich výkonnosť a podmienky sociálnej inovácie a súdržnosti. Okrem toho sa tento projekt zameriava na budovanie kapacít SEE a SEO kombináciou kľúčových technických oblastí (ľudské zdroje, marketing, vyjednávanie) s inovatívnymi manažérskymi prístupmi (podnikanie, sociálna inovácia, mentoring) pomocou metodík formálneho a neformálneho vzdelávania.

Očakávané výstupy projektu

Preskúmanie dôkazov o osvedčených postupoch na posúdenie potrieb SEO a existujúcich vzdelávacích programov.

Prvý intelektuálny výstup bude pozostávať z hĺbkového výskumu na národnej a európskej úrovni existujúcich osvedčených postupov na podporu mikropodnikov, malých a stredných podnikov a organizácií sociálnej ekonomiky. Výsledky výskumu budú použité na skvalitnenie ďalších výstupov, ktoré sa budú vyvíjať, čím sa zabezpečí ich udržateľnosť a inovatívnosť.

Nástroj na hodnotenie výkonu SEO

Druhý intelektuálny výstup pozostáva z nástroja hodnotenia výkonnosti, ktorý zahŕňa analýzu vzdelávacích potrieb manažérov a ľudských zdrojov a popis metodológie. To všetko bude užitočné pre SEO, aby zlepšili ich nábor a výkon správy. Tieto dva ciele sa dosiahnu prostredníctvom online dotazníka, ktorý sa používa na posúdenie vzdelávacích potrieb osoby, ktorá ho vypĺňa, a na základe automatických odporúčaní na základe výsledkov.

Vzdelávací program SEO manažérov a ľudských zdrojov

Tento výstup predstavuje vzdelávací program, ktorý bude založený na predtým vytvorených výstupoch, najmä na informáciách zhromaždených prostredníctvom nástroja hodnotenia výkonnosti SEO. Počas tohto intelektuálneho výstupu partnerstvo vytvorí – Learning Management System (LMS).

Model vzdelávacej siete SEO

Konečný intelektuálny výstup poskytne jasné poznatky, tipy a jednu štruktúru na podporu SEO pri implementácii vzdelávacích ciest. Vyvinie sa metóda vzdelávacej siete, ktorá bude zahŕňať aj model koučovania na podporu manažérov SEO a ľudských zdrojov. Počas tohto výstupu bude vytvorená špecifická príručka, ktorá bude obsahovať: usmernenia ku koučovaniu, proces koučovania, prípadové štúdie, zistenia a odporúčania.

Promotér

  • FACE – Fondation Agir Contre l’Exclusion, Francúzsko

Partneri

  • Aproximar, Portugalsko
  • Fondazione Giacomo Brodolini, Taliansko
  • Centrum pre podporu celoživotného vzdelávania, Rumunsko
  • Det Lærende Fængsel, Dánsko
  • Iniciatíva Beira Inovação Social, Portugalsko
  • ​Európska asociácia pre sociálne inovácie, Rumunsko

Časový rámec

01.09.2017 – 31.08.2020 (36 mesiacov)

V spolupráci s